North American Skaters / European Skaters / North American Goaltenders / European Goaltenders

2007 CENTRAL SCOUTING BUREAU FINAL RANKINGS:
EUROPEAN SKATERS

RANK NAME LEAGUE TEAM POS
1 Alexei Cherepanov RUS Omsk RW
2 Mikael Backlund SWE-2 Vasteras C
3 Lars Eller SWE-Jr Frolunda C
4 Maxim Mayorov RUS-2 Leninogorsk W
5 Joakim Andersson SWE-Jr Frolunda C
6 Simon Hjalmarsson SWE-Jr Frolunda RW
7 Nichlas Torp SWE-Jr HV D
8 Sergei Korostin RUS Dynamo RW
9 Maxim Goncharov RUS-3 CSKA D
10 Evgeni Dadonov RUS Chelyabinsk RW
11 Yakov Seleznev RUS-2 Leninogorsk D
12 Luca Cunti SUI-3 Dubendorf C/LW
13 Niklas Lucenius FIN Tappara C
14 Lassi Kokkala FIN TPS C
15 Vladimir Ruzicka CZE Slavia C
16 Denis Reul GER-3 Heilbronn D
17 Jens Hellgren SWE-Jr Frolunda D
18 Radim Ostrcil CZE Vsetin D
19 Vitali Karamnov RUS Dynamo C
20 Jan Piskacek CZE-Jr Kladno D
21 Harri Ilvonen FIN-Jr Tappara D
22 Milan Kytnar SVK-2 Topolcany C
23 Kristofer Berglund SWE-2 Bjorkloven D
24 Alexander Eriksson SWE-Jr Bjorkloven D
25 Eetu Poysti FIN-Jr HIFK RW
26 Patrik Lundh SWE-Jr Djurgarden C/W
27 Juraj Mikus SVK Trencin D
28 Vasili Tokranov RUS-3 Almetjevsk D
29 Etienne Froidevaux SUI-Jr Bern C/W
30 Tomi Sallinen FIN-Jr Blues C
31 Sebastian Erixon SWE-Jr Timra D
32 Roman Schlagenhauf SUI-Jr Kloten C
33 Mikael Paunio FIN-Jr HIFK C
34 Gregory Sciaroni SUI Ambri C
35 Dimitri Tsyganov RUS-2 Yekaterinburg LW
36 Adam Bezak SVK-Jr Bratislava RW
37 Joonas Jarvinen FIN-Jr TPS D
38 Marek Daloga SVK Zvolen D
39 Robin Olsson SWE-Jr Lulea D
40 Pascal Berger SUI-Jr Bern RW
41 Anton Glovatsky RUS Magnitogorsk W
42 Juha-Petteri Purolinna FIN-Jr HIFK D
43 Lukas Lang CZE-Jr Slavia D
44 Oliver Lauridsen SWE-Jr Linkoping D
45 Dino Wieser SUI Davos W
46 Andrei Stas BLR Junost C
47 Egor Averin RUS Omsk LW
48 Jiri Jebavy CZE Slavia D
49 Mihail Pashnin RUS-2 Mechel D
50 Maxim Vorobyev RUS-Jr Vastom RW
51 Jori Lehtera FIN Jokerit C/W
52 Ondrej Rusnak SVK-Jr Bratislava C
53 Igor Musatov RUS Kazan LW
54 Dario Burgler SUI Zug W
55 Linus Omark SWE Lulea W
56 Sergei Andronov RUS-3 Togliatti RW
57 Patrik Schommer SUI-2 GCK C
58 Ilya Antonovsky RUS-Jr Vastom D
59 Thorsten Ankert GER Koln D
60 Sim Liivik FIN-Jr HIFK C
61 Petr Stoklasa CZE-Jr Slavia LW
62 Dimitri Korobov BLR Gomel D
63 Dimitri Potapkin RUS-3 Cherepovets C/F
64 Jimmy Andersson SWE-Jr HV LW
65 Janis Straupe LAT Riga F
66 Radek Vlasanek CZE-Jr Vitkovice RW
67 Mihail Glukhov RUS Mytischi LW
68 Robin Lindqvist SWE Lulea W
69 Alexander Vasiliev RUS-3 Dynamo LW
70 Radim Valchar CZE Vitkovice LW/W
71 Patrik Zackrisson SWE-2 Rogle W
72 Vili Sopanen FIN Pelicans LW
73 Rudolf Cerveny CZE Budejovice C
74 Martin Baca SVK L. Mikulas D
75 Martin Johansson SWE Farjestad C/W
76 Josef Tichy CZE-Jr Opava D
77 Jesse Jyrkkio FIN-Jr Assat D
78 Evgeny Mons RUS-3 Cherepovets C
79 Heikki Hyvonen FIN-Jr Jokerit D
80 Marek Indra CZE-Jr Slavia RW
81 David Wolf GER-3 Heilbronn RW
82 Magnus Isaksson SWE Lulea C
83 Janne Tavi FIN-Jr Jokerit LW
84 Jussi Makkonen FIN-Jr Lukko D
85 Andreas Thuresson SWE Malmo W
86 Martin Paryzek CZE C. Budejovice D
87 Alexander Deilert SWE-Jr Djurgarden D
88 Nicholas Jensen SWE-Jr Linkoping C/W
89 Sami Martikainen FIN-Jr Blues D
90 Nikolai Lukyanchikov RUS-2 Stupino D
91 Petr Chalupa CZE-Jr Opava C/F
92 Anton Kokkonen FIN-2 TuTo C
93 Aurelio Lemm SUI-2 GCK C/W
94 Ales Frieb CZE-Jr Olomouc C
95 Roman Lyuduchin Rus Penza F/RW
96 Antti Roppo FIN-Jr Ilves RW
97 Marco Maurer SUI Zug D
98 Branislav Horvath SVK-Jr Spis D
99 Nikolai Kostichkin RUS-3 Cherepovets C
100 Joonas Jalvanti FIN Pelicans D
101 Martin Ylven SWE-Jr Linkoping W
102 Evgeni Rybnitsky RUS-3 Chekhov D
103 Veli-Matti Talonen FIN-Jr HPK D
104 Marc Welti SUI-3 Thurgau D
105 Jonas Pontusson SWE-Jr Vasteras C/RW
106 Martin Podesva CZE-Jr Vsetin C
107 Viktor Ekbom SWE-3 Skovde D
108 Anton Persson SWE-Jr Brynas Jr. RW
109 Toni Bezina SUI-Jr Geneve D
110 Ilya Fedin RUS-3 Omsk C
111 Thomas Larsson SWE-2 Sundsvall W
112 Martin Dulak SVK-2 Spis D
113 Tomas Rod CZE-Jr Budejovice C
114 Sergejs Danilovs LAT Liepajas RW
115 Olavi Vauhkonen FIN-Jr Jokerit RW
116 Nestori Lahde FIN-Jr Tappara LW
117 Martin Akesson SWE-Jr HV D
118 Jan Blaha CZE-Jr Kladno LW
119 Maxim Isaev RUS-3 Dynamo D
120 Andrei Golyshev RUS Nizhny LW
121 Martin Filo SVK-Jr Trencin C/RW
122 Reto Suri SUI-Jr Kloten LW
123 Steven Rupprich GER-Jr Eisbaren RW
124 Antti Tyrvainen FIN-Jr Pelicans RW
125 Jozef Molnar SVK-Jr Kosice C
126 Dimitri Schetinkin RUS-3 CSKA C
127 Marek Mertel SVK-Jr Nitra C/W
128 Vladislav Yegin RUS-3 CSKA D
129 Tomas Schmidt CZE-Jr Karlovy D
130 David Ullstrom SWE-Jr HV C
131 Thomas Enstrom SWE-Jr MODO W
132 Matej Misura SVK-Jr Trnava LW
133 Dalimir Jancovic SVK-Jr Martin C/RW
134 Tomas Karpov CZE-Jr Sparta C/LW
135 Fredric Andersson SWE-2 Sodertalje L
136 Tomas Vyletelka SVK-Jr Trencin LW
137 Tobias Bucher SUI-Jr Zug C
138 Alexander Ryabev RUS-3 Yaroslavl RW
139 Elia Ostwald GER Eisbaren C
140 Eetu Heikkinen FIN Assat D
141 Karel Kubat CZE-Jr Litvinov D
142 Ondrej Mikula CZE Vitkovice RW
143 Lauris Bajaruns LAT Riga F
144 Pavel Doronin RUS Ufa D
145 Nico Aaltonen FIN Lukko LW
146 Gianni Donati SUI-3 St LW
147 Alexander Oblinger GER Koln C
148 Tommi Ranta FIN-Jr Jokerit C
149 Erik Riska FIN-Jr Blues C
150 Jakub Maxa CZE Litvinov W
151 Nicolas Villa SUI-2 Lausanne D
152 Vyacheslav Solodukhin RUS-3 St. Petersb LW
153 Erik Moe SWE Timra D
154 Sergei Zachupenko RUS Ufa W
155 Andre Huebscher GER Krefeld LW
156 Marvin Frunz SUI-Jr Zug LW
157 Ricards Birzins LAT-Jr Saga D
158 Tuomas Huhtanen FIN Assat W
159 Jani Savolainen FIN Kalpa RW
160 Michael Kozak SVK-Jr Kosice D
161 Tomas Striz SVK-Jr Kosice LW
162 Martin Hinterstocker GER-3 Rosenheim C
163 Igor Zubov RUS Yaroslavl D
164 Johan Alcen SWE Brynas W
165 Robin Sjoren SWE-Jr Djurgarden C
166 Lorenz Kienzle SUI-2 GCK W
167 Matous Venkrbec CZE-Jr Olomouc C/F
168 Simon Moser SUI-Jr Langnau RW
169 Jonne Virtanen FIN-Jr SaiPa F
170 Marcel Mueller GER Eisbaren W
171 Egor Dubrovsky RUS-3 Ufa W
172 Emil Sandin SWE-Jr Brynas LW
173 Mihail Milekhin RUS-3 CSKA RW
174 Antti Hameenheimo FIN-Jr Jokerit D
175 Albert Polinin RUS-3 Yaroslavl D
0 0 votes
Article Rating