North American Skaters / European Skaters / North American Goaltenders  / European Goaltenders

2004 CENTRAL SCOUTING BUREAU FINAL RANKINGS: EUROPEAN SKATERS

Rank Name Position Team League
1 Alexander Ovechkin LW Dynamo Russia
2 Yevgeny Malkin C/W Magnitogorsk Russia
3 Rostislav Olesz C Vitkovice Czech Republic
4 Ladislav Smid D Liberec Czech Republic
5 Lauri Tukonen W Blues Finland
6 Andrej Meszaros D Trencin Slovakia
7 Johan Fransson D Lulea Sweden
8 Viktor Alexandrov C/W Novokuznets Russia
9 Aleander Radulov RW Dynamo Russia
10 Petteri Nokelainen C/W Saipa Finland
11 Sergei Ogorodnikov C Tver Russia Div
12 Lauri Korpikoski W TPS Finland Jr
13 Enver Lisin RW Saratov Russia Div
14 Lukas Kaspar W Litvinov Czech Republic
15 Jakub Sindel C Sparta Czech Republic
16 Denis Parshin LW CSKA Russia
17 Kirill Lyamin D CSKA Russia
18 Mihail Yunkov C/W Krylja Russia Div
19 Roman Voloshenko LW Krylja Russia Div
20 Johannes Salmonsson W Djurgarden Sweden
21 David Krejci C Kladno Czech Jr
22 Oscar Hedman D MoDo Sweden
23 Carl Soderberg C/W Malmo Sweden Jr
24 Zdenek Bahensky C/W Litvinov Czech Jr
25 Sami Lepisto D Jokerit Finland
26 Juraj Gracik W Topolcany Slovakia Jr
27 Julien Sprunger W Fribourg Switzerland
28 Alexei Yemelin D Samara Russia Div Div
29 Dimitri Vorobiev D Togliatti Russia
30 Roman Tomanek W Po Bystrica (Slovakia Div
31 Gennadi Stolyarov RW Tver Russia Div Div
32 Fredrik Naslund W Vasteras Sweden Div
33 Alexander Plyuschev C Spartak Russia
34 Peter Regin C Herning Denmark
35 Alexander Mikhailishin D Spartak Russia
36 Roman Wick W Kloten Switzerland
37 Sergei Shirokov LW CSKA Russia
38 Ladislav Scurko C Spisska Nve Slovakia Jr
39 Andrej Sekera D Trencin Slovakia Jr
40 Alexander Nikulin C CSKA Russia
41 Jannik Hansen W Rodovre Denmark
42 Peter Guggisberg W Davos Switzerland
43 Dimitri Shitikov RW CSKA Russia
44 Lukas Vomela D Budejovice Czech Republic
45 Karel Hromas W Sparta Czech Jr
46 Nikita Nikitin D Omsk Russia
47 Emil Aelsson D Orebro Sweden Div
48 Stanislav Balan C/W Zlin Czech Jr
49 Roman Polak D Vitkovice Czech Jr
50 Valeri Klimov D Spartak Russia
51 David Fredriksson W HV Sweden Jr
52 Janne Kolehmainen W Saipa Finland Jr
53 Roman Psurny W Zlin Czech Jr
54 Sergei Karetin D CSKA Russia
55 Jan Zapletal D Vsetin Czech Jr
56 Juraj Prokop W Vsetin Czech Jr
57 Michal Psurny W Zlin Czech Jr
58 Niklas Grossman D Sodertalje Sweden Jr
59 Niklas Andersson D Brynas Sweden Jr
60 Pavel Apalikov C/W Chelyabinsk Russia Div
61 Grigori Panin D Togliatti Russia
62 Valtteri Tenkanen C Jyvaskyla Finland
63 Jannik Karvinen W Rodovre Denmark
64 Gianni Ehrensperger C Kloten Switzerland
65 Linus Persson C/W Frolunda Sweden Jr
66 Viktor Sokolov D Dynamo Russia
67 Peter Olvecky W Trencin Slovakia Jr
68 Michal Birner W Slavia Czech Jr
69 Alexei Tsymbalov W Yaroslavl Russia
70 Fred Wikner W Frolunda Sweden Jr
71 Frank Hordler D Selb Germany Div
72 Marcus Kink W Koln Germany
73 Rickard DemenWillaume D Frolunda Sweden Jr
74 Martin Bucek W Vitkovice Czech Jr
75 Igor Bacek W Bratislava Slovakia Jr
76 Andri Stoffel D Zurich Switzerland
77 Mattias Hellstrom C MoDo Sweden Jr
78 Radim Hruska W Vsetin Czech Republic
79 Jarmo Jokila C TPS Finland Jr
80 Raphael Diaz W Zug Switzerland
81 Marcus Nyberg D Lulea Sweden Jr
82 Sergei Kolasau D Dynamo Minsk Belarus
83 Petteri Wirtanen C HPK Finland Jr
84 Vladimir Kubus C Poprad Slovakia Jr
85 Jaroslav Mrazek D Sparta Czech Jr
86 Sergei Chubykin C/W Novokuznets Russia
87 Denis Mashanov RW Novosibirsk Russia
88 Tobias Viklund D MoDo Sweden Jr
89 Alexander Tang D Frolunda Sweden Jr
90 Marek Ulehla W Bratislava Slovakia Jr
91 Maxim Yushkov LW Cherepovets Russia
92 Andrei Kasatkin W Dynamo Russia
93 Sergei Salnikov W Ufa Russia
94 Simon Luethi D Olten Switzerland B
95 Alexander Goroshansky C Krylja Jr Russia Jr
96 Anton Belov D CSKA Russia
97 Denis Kulik RW Krylja Russia
98 Martin Rygl D Liberec Czech Jr
99 Adam Lukacovic D Sparta Czech Jr
100 Alexander Bergstrom C Rogle Sweden Jr
101 Johan Harju W Lulea Sweden Jr
102 Yvan Benoit C Geneve Switzerland
103 Bedrich Kohler C Vitkovice Czech Jr
104 Mikka Tuomainen W Tuto Finland Div
105 Nikolai Kulemin W Magnitogorsk Russia
106 Lennart Petrell C/W IFK Finland Jr
107 Petri Kontiola C/W Tappara Finland
108 Philippe Wetzel C Bern Switzerland
109 Julian Walker W Bern Switzerland Jr
110 Michal Mrazek D Budejovice Czech Jr
111 Andrei Plekhanov D Nizhnekamsk Russia
112 Konstantin Makarov LW Magnitogorsk Russia
113 Christoffer Thorn W Djurgarden Sweden Jr
114 Teemu Nurmi W Tappara Finland
115 Jussi Makkonen W TPS Finland Jr
116 Romano Lemm C Kloten Switzerland
117 Jesper Andersson C MoDo Sweden Jr
118 Sergei Gribanov W Lipetsk Russia Div
119 Erik Piatak C Poprad Slovakia Jr
120 Jan Dusatko W Sparta Czech Jr
121 Ivan Amakhin D Yaroslavl Russia
122 Nikolai Lemtygov W CSKA Russia
123 Michael Eskesen D Odense Denmark
124 Philippe Schlager W Mannheim Germany Jr
125 Vladimir Zhmayev C/W Ufa Russia
126 Pasi Salonen W IFK Finland Jr
127 Petr Horava D Kladno Czech Republic
128 Christopher Lindholm W Leksand Sweden
129 Mathis Olimb C/W Manglerud Norway
130 Jan Stary C Pardubice Czech Jr
131 Tommy Enstrom W MoDo Sweden Jr
132 Michal Borovansky W Slavia Czech Jr
133 Robert Dietrich D Peiting Germany Div
134 Ladislav Sikorcin C Trencin Slovakia Jr
135 Anton Saal W Riessersee Germany Div
136 Martin Gudmundsson W Mora Sweden Jr
137 Nikolai Goc D Mannheim Germany Jr
138 Dimitri Megalinsky D Voronezh Russia Div
139 Matti Uusivirta C/W Blues Finland Jr
140 Tommi Laine C/W TPS Finland Jr
141 Patrik Hersley D Malmo Sweden Jr
142 Evgeny Nikolayev LW Krylja Russia
143 Tuomas Gardstrom D Kookoo Fin Jr/Div
144 Anton Aelsson W Frolunda Sweden Jr
145 Roman Cervenka C Slavia Czech Jr
146 Marek Curilla C Kladno Czech Jr
147 Filip Simka D Martin Slovakia Jr
148 Milan Hluchy C/W Kladno Czech Jr
149 Mathias Joggi W Biel Switzerland B
150 Martin Nielsen W Rodovre Denmark
151 Albin Lorentzon D Linkoping Sweden Jr
152 Tommi Oksa W Jokerit Finland
153 Rinat Ibragimov D Magnitogorsk Russia
154 Thomas Lilholt W Herlev Denmark
155 Jesse Uronen W Jokerit Finland Jr
156 Antti Jaatinen W Tappara Finland Jr
157 Simon Bachmann D Kloten Switzerland Jr
158 Tomas Bulik C Kosice Slovakia
159 Evgeny Biriyukov D Magnitogorsk Russia
160 Niklas Olausson W Tingsryd Sweden Div
161 Viktor Lindgren W Lulea Sweden Jr
0 0 votes
Article Rating