1999 Central Scouting Bureau Final Rankings: EUR Skaters
CSB Rank | Name | NAT | Team | POS |
---|---|---|---|---|
1 | Daniel Sedin | SWE | MODO | LW |
2 | Henrik Sedin | SWE | MODO | C |
3 | Martin Havlat | CZE | TRINEC | C/W |
4 | Alexander Buturlin | RUS | CSKA | W |
5 | Jani Rita | FIN | JOKERIT | W |
6 | Kiril Safronov | RUS | PETERSBURG | D |
7 | Michal Sivek | CZE | KLADNO | C |
8 | Mikhail Kuleshov | RUS | CHEREPOVEC | LW |
9 | Konstantin Koltsov | RUS | CHEREPOVEC | W |
10 | Vaclav Zavoral | CZE | LITVINOV | D |
11 | Dimtri Levinski | RUS | CHEREPOVEC | RW |
12 | Rene Vydareny | SVK | BRATISLAVA | D |
13 | Tony Salmelainen | FIN | IFK HELSINKI | LW |
14 | Luca Cereda | SWI | AMBRI | C |
15 | Rail Rozakov | RUS | TOGLIATTI | D |
16 | Andrei Shefer | RUS | CHEREPOVEC | W |
17 | Kristian Kudroc | SVK | MICHALOVCE | D |
18 | Yuri Dobryshkin | RUS | KRYLJA | W |
19 | Mattias Weinhandl | SWE | TROJA | W |
20 | MILAN Bartovic | SVK | TRENCIN | RW. |
21 | Maxim Rybin | RUS | SPARTAK | W |
22 | Tomas Skvaridlo | SVK | ZVOLEN | C/W |
23 | Martin Erat | CZE | ZLIN | LW |
24 | Teemu Sainomaa | FIN | JOKERIT | LW |
25 | Pavel Kasparik | CZE | PISEK | C |
26 | Sebastian Reuille | SWI | KLOTEN | RW |
27 | Stepan Mokhov | RUS | CHEREPOVEC | D |
28 | Niklas Kronvall | SWE | HUDDINGE | D |
29 | Jan Choteborsky | CZE | SLAVIA | D |
30 | Kristian Kovac | SVK | KOSICE | RW |
31 | Jaakko Harikkala | FIN | LUKKO | D |
32 | Mattias Wennerberg | SWE | MODO | C |
33 | Jonas Andersson | SWE | AIK | RW |
34 | Arto Laatikainen | FIN | ESPOO | D |
35 | Jaroslav Filip | CZE | SLAVIA | D |
36 | Zbynek Irgl | CZE | VITKOVICE | W |
37 | Ville Hämäläinen | FIN | SAIPA | C |
38 | Morten Green | DEN | RUNGSTEDT | C/W |
39 | Björn Melin | SWE | HV71 | RW |
40 | Per Hallin | SWE | SÖDERTÄLJE | W |
41 | Henrik Zetterberg | SWE | TIMRÅ | LW |
42 | Petr Zajgla | CZE | OLOMOUC | C |
43 | Jonas Lennartsson | SWE | MORA | D |
44 | Arto Tukio | FIN | ILVES | D |
45 | Yevgeny Pavlov | RUS | TOGLIATTI | C/W |
46 | Riku Hahl | FIN | HPK | C |
47 | Timo Helbling | SWI | DAVOS | D |
48 | Niklas Hagman | FIN | IFK/ESPOO | LW |
49 | Ondrej Latal | CZE | PARDUBICE | RW |
50 | Zdenek Kutlak | CZE | BUDEJOVICE | D |
51 | Mikko Hyytiä | FIN | JYVÄSKYLÄ | C |
52 | Vladimir Pozdniakov | RUS | SPARTAK | C |
53 | David Pojkar | CZE | SLAVIA | D |
54 | Maxim Orlov | RUS | CSKA | C |
55 | Teemu Kesä | FIN | ILVES | D |
56 | Vaclav Pletka | CZE | TRINEC | W |
57 | Peter Podhradsky | SVK | BRATISLAVA | D |
58 | Dimitri Kirilenko | RUS | CSKA | C |
59 | Daniel Westin | SWE | FÄRJESTAD | D |
60 | Vladimir Loginov | RUS | KRYLJA SOV | D |
61 | Daniel Johansson | SWE | MODO | C |
62 | Anton Sokolov | RUS | TVER | C |
63 | Mihail Bykov | RUS | CHEREPOVEC | D |
64 | Jan Vytisk | CZE | VITKOVICE | D |
65 | Jimmie Ölvestad | SWE | DJURGÅRDEN | W |
66 | Anders Lövdahl | SWE | HV71 | C |
67 | Stanislav Yazykov | RUS | CHEREPOVEC | D |
68 | Roman Tvrdon | SVK | TRENCIN | C/W |
69 | Jari Tolsa | SWE | FRÖLUNDA | C |
70 | Flavien Conne | SWI | FRIBOURG-GOTT. | W |
71 | Markus Kankaanperä | FIN | JYVÄSKYLÄ | D |
72 | Evgeny Lapin | RUS | YAROSLAVL | C |
73 | Evgeny Gusakov | RUS | TOGLIATTI | W |
74 | Johan Halvardsson | SWE | HV71 | D |
75 | Erik Leverström | SWE | GRUMS | D |
76 | Jonas Ferm | SWE | LINKÖPING | W |
77 | Tommy Santala | FIN | JOKERIT | C/W |
78 | Jan Sochor | CZE | SLAVIA PRAHA | W |
79 | Juhamatti Yli-Junnila | FIN | TPS | C |
80 | Olli Ahonen | FIN | IFK HELSINKI | C |
81 | Olli Sillanpää | FIN | HPK | W |
82 | Sanny Lindström | SWE | HUDDINGE | D |
83 | David Nosek | CZE | OLOMOUC | D |
84 | Jan Novak | CZE | SLAVIA PRAHA | D |
85 | Marko From | FIN | IFK HELSINKI | D |
86 | Martin Paroulek | CZE | VSETIN | W |
87 | Ivan Rachunek | CZE | ZLIN | W |
88 | Viktor Sosenka | CZE | KLADNO | D |
89 | Niklas Persson | SWE | LEKSAND | C/W |
90 | Tuukka Mäntylä | FIN | TAPPARA | D |
91 | David Nyström | SWE | FRÖLUNDA | W |
92 | David Johansson | SWE | AIK | D |
93 | Mikko Puranen | FIN | JOKERIT | C |
94 | Patrik Nilsson | SWE | HUDDINGE | LW |
95 | Petri Tähtisalo | FIN | TPS | RD |
96 | John Ojanperä | FIN | JOKERIT | RD |
97 | Patrik Moskal | CZE | TRINEC | W |
98 | Angel Krstev | CZE | SLAVIA PRAHA | D |
99 | Markku Paukkunen | FIN | TPS | D |
100 | Fredrik Sundin | SWE | FÄRJESTAD | W |